Tıp Doktorumuzdan Hacamat , Akupunktur Ve Doğal Tedaviler İle Sağlıklı Yaşam

Bel Fıtığında Hacamat Tedavisi

 

 

Belin Anatomisi

Omurilikbeeel

 

Bel fıtığı, bel omurlarının arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Belirtiler: Hasta belinden kalçasına ve bacağına yayılan ağrıdan şikayet eder. Bu ağrı ayak topuğuna ve parmaklara kadar uzanabilir. Bazı hastalar bacağının arka kısmından bir iple çekildiğini söylerler. Hastanın beli bir tarafa eğilebilir. Zamanla ayakta uyuşma, kuvvet kaybı gelişmeye başlar. İlerlemiş vakalarda idrar ve büyük abdest yapmakta zorluklar oluşabilir.

bel

 

Bel ağrısı, sadece bel fıtığına değil, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Duruşun kötü olması, egzersiz eksikliği, aşırı kilo belin en büyük düşmanlarıdır. Birçok bel ağrısı insanın belini doğru kullanmaması ile ortaya çıkar. Bunun sonucu olarak da bel kaslarının zafiyeti gelişir. Bel kaslarının zayıflığı sonucunda ağrı ortaya çıkabilir. Bel bölgesinde bulunan kaslar ve limbaolar kolay gerilir ve yırtılabilirler. Bunlar sürekli yapılan belirli aktiviteler örneğin; egilme, kalkma, oturma veyahutta ağır kaldırmak gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aynı şekilde bir spor aktivitesinde veya trafik kazası sırasında da aşırı gerilim meydana gelebilir. Bunun sonucu olarak ya disklerde bir yırtılma meydana gelebilir. Aynı şekilde osteoartit dediğimiz eklem iltihaplarında çeşitli streslerde, ekonomik bozukluklarda, ailevi sorunlarda, yorgunlukta da yine bel kaslarında spazm meydana gelebilir. Yine birtakım yapısal bozukluklar sonucu örneğin; doğumsal bozukluklari, omurganın skolyoz adı verilen eğrilikleri, yahutta omurgadaki bir eklemin öne veya arkaya kayık olması çok şiddetli bel ağrılarına yol açabilir. Batın organlarındaki birtakım bozukluklar sonucunda yine bele yansıyan ağrılar ortaya çıkabilir. Kadınlara çeşitli jinekolojik sorunlarda da yine bel ağrısı görülebilir. Yine batın ve jinekolojik organların kanserleri bele ağrı şeklinde yansıyabilir. Bu yüzden bel ağrılı hastanın çok ayrıntılı ve ciddi bir biçimde incelenmesi gerekir. Bu noktada hekimin önemi büyüktür. Doğru tanı ancak hekimin incelemesi, fizik muayene sıklıkla çeşitli laboratuvar ve diğer araştırmalarla konur. Burada hekiminizin ayrıntılı biçimde geçmişinizi araştırması, ağrınızın ne zaman başladığı, nasıl başladığı, hangi bölgeye yayıldığı sorularıyla durumu araştırması gerekir. Ayrıntılı bir fizik muayene, laboratuvar testleriyle de tanının konması mümkün olur. Bel ağrılarında bu şekilde tanı konmayıp geçiştirildiği takdirde daha sonra tedavisi imkansız durumlar ortaya çıkabilir.

bel fıtbelllbe

BEL FITIĞI VE BEL AĞRILARINDA HACAMAT TEDAVİSİ

Omurga boyunca biriken toksinler kan dolaşımını zayıflatarak  omurlar arasındaki kıkırdak dokunun zayıflamasına sebep olur ve o bölgedeki  dokulara baskı yapar. Daha ileri durumlarda bacağa giden siyatik sinirini sıkıştırır. Akupunktur hekimi tarafından uygun bölgelere  yapılacak hacamat ve yağlı kupa terapisi kas gevşetici, ağrı kesici, ödem (şişlik) giderici, bölgedeki kanlanma ve beslenmeyi arttırıcı etkisi, cilt üzerindeki sinir uçlarından verdiği uyarı ile hücre ve doku fonksiyonlarını canlandırır.Bel fıtığı ve ağrılarda  hacamat ve yağlı kupa terapisiyle çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bel ağrısında her ağrı periyotunda bel biraz daha sertleşir ve sertleştikçe ağrı artar.Bu sertlikler zaman içinde sinirlere bası olmasına sebep olur. Zamanla kas gevşetici iğneler bile fayda etmeyecek hale gelir.Ağrılar öyle dayanılmayacak hale gelir ki başlangıçta hiç tercih etmedikleri bel ameliyatına hastalar mecbur kalırlar.Halbuki ağrının ilk aşamasında uygun kasların gevşemesine sebep olacak hacamat tedavisiyle o bölgedeki bası kaldırılır, dolaşım düzelir ,dolaşımdaki tıkanıklıklar açılır, ödem çözülür,kanlanan bölgede   bel kasları gevşer ve ağrılar azalır.Yumuşayan ve gevşeyen bu bölgeye 2 veya 3 seanslık yapılacak yağlı kupa masajıyla, bel fıtığı, bel kayması, bel kireçlenmesini önleyerek sinirler üzerindeki basıyı kaldırma imkanı vardır. Bu yönüyle hacamat ve yağlı kupa masajı(cupping thrapy) hiçbir yan etkisi, riski olmayan son derece güvenilir, maliyeti düşük, komplikasyonu olmayan doğal bir tedavidir.

hacamathacamat bel fıtığıhacamat bel fıtığı

dr. Mehmet Turanşah Tümer

“Bel Fıtığında Hacamat Tedavisi” için 2 cevap

  1. Yaşar DOĞAN diyor ki:

    Merhaba,

    Yaklaşık 2 yıldır sol kalçamda batışma,bacakta uyuşma yada karıncalanma ve son zamanlarda özellikle merdiven çıkarken sol diz kısmında güç kaybı hissetmekteyim.Mesleğim gereği, günün büyük kısmında oturarak çalışmaktayım.Ayrıca sol kol ve parmak uclarımda da ara sıra uyşmalar olmakta.1 yıl önce beyin sinir uzmanına gittim ve ilk etapta kara filim çekti.Sadece boyun fıtığı teşhisi koyarak beni tomografiye yönlendirdi.Fakat benim sıkıntım daha çok sol kalça ve bacaktan.Boyun ve özellikle bel ile ilgili hacamat ve yağlı kupa tedavisi uygulamak istiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyim,yardımcı olurmusunuz?

    teşekkürler.

  2. ibrahim kaya diyor ki:

    bel fıtığı olan kişiye önce hacamat sonra hacamat masajımı yapılır?

Bir Cevap Yazın